مهم‌ترین عوامل غیر ژنتیکی در افزایش قد

مهم‌ترین عوامل غیر ژنتیکی در افزایش قد

مهم‌ترین عوامل غیر ژنتیکی موثر بر رشد بدن و قد بالغین تغذیه مناسب و بیماری‌هاست. عوامل محیطی مانند سطح اجتماعی، آموزش و آگاهی والدین، استعمال دخانیات در طی حاملگی، توجه به رشد در هنگام جنینی و بعد از تولد همگی با قد افراد در ارتباط هستند. دخترانی که در خانواده‌های فقیر به دنیا می‌آیند و آنهایی که مادران‌شان از سطح تحصیلات پایین‌تری برخوردار بوده اند حدود ۴ سانتیمتر کوتاه‌تر از دخترانی بوده‌اند که در خانواده‌های ثروتمند به دنیا آمده‌اند و مادرانشان تحصیلات بالاتری داشته‌اند. همچنین دخترانی که مادران‌شان در طی حاملگی سیگار می‌کشیدند ۲ سانتی متر کوتاه‌تر از بقیه بوده‌اند.
نوجوانانی که در سنین ۲ تا ۴ سالگی شان تاخیر رشد یا وزن پایین داشته‌اند حدود ۸ سانیتمتر کوتاه‌تر از بقیه هم سن‌های خود بودند. بالغینی که در کودکی سابقه بستری در بیمارستان داشته‌اند نسبت به آنهایی که چنین سابقه‌ای نداشته‌اند قد کوتاه‌تر هستند.
قد پدر و مادر، وزن هنگام تولد، استعمال دخانیات مادر در دوره حاملگی، شیر دادن، طلاق گرفتن والدین و موارد اقتصادی و اجتماعی به طور واضح بر روی وزن کودک تاثیرگذار بوده‌اند اما، تاثیرات دو عامل قد پدر و مادر و وزن هنگام تولد به طور جدی‌تری بر روی قد فرد موثر است. کودکان ۷ ساله در خانواده‌هایی با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین ۲ تا ۳ سانتیمتر کوتاه‌تر از بقیه کودکان هستند.
جدایی یا طلاق والدین در اوایل زندگی کودکان به طور مشخصی با قد آنها در ارتباط است. پسرهایی که والدینشان جدا شده‌اند بین سنین ۴ تا ۷ سالگی به طور واضحی کوتاه‌تر از آنهایی که در کودکی و نوجوانی تحت حمایت والدین بوده‌اند هستند.
همان طور که می‌بینید تمام این مطالعات نکات مشترک زیادی دارند. همه آنها نشان می‌دهد که محیط نقش بسیار مهمی در رشد بدن ایفا کرده و نداشتن یک زندگی استاندارد تفاوت‌هایی اساسی را در آن ایجاد می‌کند.
حالا کمی به عقب برمی‌گردیم و به چهارمین عامل موثر بر رشد بشر که در فصل قبلی مطرح شد مراجعه می‌کنیم. کودکانی که در فقر زندگی می‌کنند معمولا تغذیه کمتری نسبت به بچه‌های خانواده‌های ثروتمند دارند بنابراین، آنها اغلب بیماری‌های جدی‌تری می‌گیرند و در مشکلات و استرس بیشتری زندگی می‌کنند و این موارد تاثیر زیادی بر رشد فیزیکی این کودکان دارد .شما بایستی عوامل تاثیرگذار منفی بر روی رشد را بشناسید و برای جبران آن، عوامل مثبت که بعضی از آنها در این کتاب آورده شده را نیز بیاموزید.

 

 

ژل افزایش قد , ژل سیلیکونی , پاشنه ژله ای افزایش قد , خرید کفی ژله ای افزایش قد , ژل افزایش قد ارزان , ژل بلند شدن قد , لژ مخفی کفش , ژل طبی افزایش قد betall اصل , پد افزایش دهنده قد , ژل افزایش قد در تهران , ژل افزایش قد در اصفهان , ژل افزایش قد در تبریز , ژل افزایش قد در شیراز , ژل افزایش قد دیجی کالا , ژل افزایش قد در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *