وضعیت بدن در هنگام افزایش قد و رشد

وضعیت بدن در هنگام افزایش قد و رشد
پیش از تولد، وضعیت بدن کاملا خمیده است انحنای ستون فقرات، سر و انتهاها روی جنین خم شده‌اند. ستون فقرات نوزاد از دو انحناء، یکی در ناحیه قفسه سینه و یکی هم در ناحیه خارجی تشکیل شده است. هر دو انحنا رو به جلو و مقعر است (شکل A). منحنی قفسه سینه نسبتا پایدار باقی می‌ماند، منحنی خارجی به هم جوش می خورد و همواره شکل ثابتی پیدا می‌کند. به تدریج که کودک سرش را کنترل می‌کند (تقریبا در سه ماهگی) دومین انحناء در ناحیه گردن ظاهر می‌گردد (شکل B). بر خلاف نخستین انحناء، این خمیدگی محدب و رو به جلو است. در موقع نشستن، انحناهای ثانویه دیگری در ناحیه کمر نیز به وجود می‌آید (شکل C). خمیدگی کمر مانند خمیدگی گردن، محدب، رو به جلو و متحرک است که عضلات پشت آن را کنترل می‌کنند.

در ابتدا که کودکان سعی به راه رفتن می‌کنند، با مرکز ثقل بدن خود مقابله می‌کنند و سنگینی زیاد کمر آنان موجب بروز خمیدگی شدید ستون فقرات (لوردوز) می‌گردد (شکل D). به محض اینکه راه رفتن کودک تصحیح گردید، به تدریج وضعیت بدن او طبیعی می‌گردد. به هر علت که تاخیری در کنترل سر و نشستن کودک صورت گیرد، انحناهای ثانویه کودک ممکن است سر موعد رشد نکنند.
رشد انحنای نخاع: A؛ نوزاد،B: انحنای ثانویه گردنی. C: انحنای ثانویه کمری. D: زیاد شدن تحدب انحنای فقرات کمری به جلو

تشخیص عقب‌ماندگی رشد قدی در اطفال
توقف رشد وزنی کودک نقطه آغاز اختلال در رشد و نمو کودک است. در این قسمت سعی می‌کنیم زمان اولین توقف رشد در ۲ سال اول زندگی و برخی عوامل موثر بر آن را مورد مطالعه قرار دهیم .پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بیشترین زمان توقف رشد، ماه هفتم زندگی می‌باشد. یعنی زمانی که شیر مادر به تنهایی تکافوی نیاز انرژی شیرخوار نیست و از طرفی غذای کمکی تازه شروع شده و هنوز نتوانسته کمبود انرژی را جبران کند.
توقف رشد یا ثابت ماندن وزن کودک در فاصله دو مراقبت، نشانه شروع اختلال در رشد و نمو کودک می‌باشد، در صورت بی توجهی به عوامل ایجاد کننده وقفه رشد، منحنی رشد کودک نزولی شده و به تدریج عوارض جبران‌ناپذیری در تکامل کودک به جا خواهد گذاشت.
با توجه به تاکید تغذیه انحصاری با شیر مادر در ۶ ماه اول و شروع تغذیه کمکی از ۶ ماهگی همراه ادامه شیردهی تا پایان دو سالگی، به نظر می‌رسد صرفنظر از عوامل ژنتیکی مهم ترین عامل موثر بر رشد کودک مربوط به عوامل وابسته به تامین انرژی کودک از شیر مادر و غذای کمکی باشد.
حال سوال مطرح شده این است معمولا چه زمانی اولین توقف رشد کودک اتفاق می‌افتد؟ و چه عواملی در آن دخیلند؟ به دلیل کاف نبودن شیر مادر برای نیازهای غذایی و کالری شیرخوار بعد از ۶ ماهگی، مادران و شیرخواران معمولا نمی‌توانند به سرعت در طول ماه‌های ۷ و ۸ شیرخوارگی غذای کمکی را جایگزین کمبود انرژی و نیاز شیرخوار نمایند.
لذا اولین توقف رشد، معمولا در این زمان اتفاق می‌افتد، به نظر می‌رسد اگر غذای کمکی را زودتر از ۶ ماهگی شروع کنیم در فاصله زمانی تا ۶ ماهگی شیر مادر و غذای کمکی می‌تواند نیاز شیرخوار را به خوبی قبل از پایان ۶ ماهگی تامین نماید. بنابراین شیرخوار بدون توقف رشد این مقطع از زندگی را پشت سر می‌گذارد.این نتیجه ظاهرا بر خلاف برنامه غذایی است که برای اطفال توصیه می‌شود ولی یک تحقیق موثق علمی به تازکی این امر را به اثبات رسانده است.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

 

ژل افزایش دهنده قد , ژل سیلیکونی , پاشنه مخفی افزایش قد , کفی ژله ای , ژل افزایش قد ارزان , ژل بلندی قد , لژ افزایش قد , ژل طبی افزایش قد , پد افزایش قد , ژل افزایش قد در تهران , ژل افزایش قد در اصفهان , ژل افزایش قد در تبریز , ژل افزایش قد در شیراز , ژل افزایش قد دیجی کالا , ژل افزایش قد در مشهد

 

 

انواع دمنوش های میوه های استوایی در طعم و برند مختلف با بهترین کیفیت و ارسال به کل کشور

مرکز فروش انواع دمنوش های میوه های استوایی با برند نیوشا با کیفیت عالی و قیمت ارزان

توزیع و پخش انواع دمنوش ای میوه های استوایی شرکت دکتر بین با کیفیت عالی و ارسال برای سراسر کشور

دیدگاه‌ها (۰)

*
*